סלפ תראפי- מחשבות שליליות

%d7%a1%d7%9c%d7%a4-%d7%aa%d7%a8%d7%90%d7%a4%d7%99-%d7%9e%d7%97%d7%a9%d7%91%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%9c%d7%99%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%aa

התרגיל שאתן הפעם מבוסס על משפט שאמר אמרסון: "האדם בנוי מהדברים עליהם הוא חושב במשך היום". אם אתם נתונים במצב של רגשות שליליים, התרגיל הזה יכול לעזור לכם. זהו תרגיל פשוט ובסיסי (פשוט= ההיפך ממורכב, לא בהכרח קל:) שמעבר למטרה הנראית לעין שלו: יציאה מהפאזה השלילית, יכול גם לקדם אותנו לעבר מטרות חשובות אחרות: מודעות, תשומת לב, נוכחות בכאן ובעכשיו.

התרגיל:

אני מציעה להתחיל את התרגיל בישיבה שקטה (כמה דקות, לא יותר מ-5). פשוט לתת לעצמנו להרגע. נעשה זאת על ידי מתן תשומת לב לגוף שלנו: ראש, חלק אחורי (שכמות, גב..), חלק קדמי (חזה, בטן..) ידיים ורגליים והרפייה של כל איזור ואיזור בגוף. חשוב: לא להכנס למאבקים עם עצמנו, אם לא שמנו לב ונתפסנו למחשבות זה לגמרי בסדר, אנו מקבלים את זה וממשיכים בתרגיל.

לאחר שנרגענו קצת, משהו שקט יותר בנו מאפשר לנו לראות את מחשבותינו. אנו מתבוננים בהן ושמים לב למחשבה/ות שליליות החוזרות על עצמן. למשל: מחשבות על המצב הכלכלי. או על קושי מול הבוס בעבודה שלי. סביר להניח שנשכח שאנו רק מתבוננים במחשבות ונשאב פנימה לתוכן. נקבל את זה ונחזור להתבונן. נסמן לעצמנו את ה'נושא הבוער'. נחזור שוב לגוף ונאפשר רגיעה והרפייה. כמו שאמרתי, כל השלב הזה לוקח לא יותר מחמש דקות. אפשרות: לכתוב את ה'נושא הבוער' במחברת.

המשך התרגיל הוא בתוך החיים. במשך היום, אנו משתדלים לשים לב למחשבות השליליות (המחשבות אותן סימנו כ'נושא הבוער' בישיבה השקטה). כששמנו לב שהן כאן, אנו חוזרים לגוף. אפשר לבחור איבר שקל לנו לחוש אותו או פשוט כל תחושה פיזית שקיימת כעת, היכן שקיימת (מנסיון, קל יותר לחזור לתחושה בכפות הרגליים). אנו בעצם מפנים את המדעות שלנו, את תשומת הלב שלנו- לכאן ולעכשיו. בעשותינו כך, איננו מדחיקים את הרגש או המחשבה, אנו פשוט לא מאפשרים לו להציף את כל המערכת.

פעמים רבות, נשים לב לכך שמזה זמן מה מוחנו עסוק במחשבות השליליות ולא שמנו לב לכך. זה בסדר. ברגע ששמנו לב, נחזור לגוף. לפעמים נצטרך לעשות זאת כמה פעמים בדקה, זה נפלא מפני שאין הדבר גוזל מאיתנו זמן או אנרגיה יותר משגוזלת הישארות בתוך המחשבות השליליות.

הכי חשוב: לא 'לרדת על עצמנו', לא לצפות שנצליח לעשות זאת בכל רגע נתון, לעיתים נחליט שאנו לוקחים זאת על עצמנו בבוקר ונזכר בכך רק בלילה, כשנלך לישון. זה בסדר.

לפעמים שואלים אותי אם אפשר להחליף את תחושת הגוף בהזכרות או בדמיון של מקום נעים- זאת אומרת, בכל פעם שמגיעות המחשבות השליליות, אנו הולכים ל'מקום נעים'. התשובה היא שכן, זה אפשרי, אבל זה כבר תרגיל אחר שדורש הכנה קצת שונה (תרגיל 'גשטאלטי') ואתן אותו כאן בהזדמנות אחרת.

בהצלחה!!

אתם מוזמנים לכתוב לי איך הולך, לשאול שאלות ולהתייעץ. פה בתגובות.

 

 

 

 הכותבת היא מאמנת טרנספורמטיבית ומנחת סדנאות.
ליצירת קשר לחץ כאן