סלפ תראפי- לצאת מחוזק, תרגיל הקסם!

%d7%a7%d7%a1%d7%9dהתרגיל הבא עובד כמו קסם!! הוא מתאים לכל מצב לא נוח, לא נעים, מצב של מתח, לחץ, בלבול, מצוקה, רגשות שליליים, שבו אתם נמצאים. תוכלו לצאת ממנו מחוזקים ולשאוב ממנו בדיוק את מה שאתם זקוקים לו כעת (וזה יכול להיות כל דבר: שלווה, אהבה, רוגע, שמחה, שובבות, קירבה, מגע, בטחון, הצלחה..). בנוסף, תוכלו לגלות בעזרת התרגיל: מהם הדברים החסרים לכם כאן ועכשיו. התרגיל הזה לקוח מהגשטאלט (פ.ס.פרלס) עם תוספות ושינויים קלים שלי.

אפשר לעשות את התרגיל לבד ואפשר לעשות אותו בזוג. בן הזוג נותן את ההנחיה ואתם משתפים אותו במה שעולה, כמה שיותר פרטים- יותר טוב.

הרעיון המרכזי של התרגיל הוא לנוע הלוך ושוב בין כאן לבין שם..

יש לקרוא את התרגיל עד סופו  (סעיף 6) ורק אז לבצע אותו. מומלץ להמשיך קריאה אחרי סעיף 6 רק לאחר ההתנסות בתרגיל.

  1. עצמו עיניים וקחו כמה רגעים כדי להרגע. תנו לקצב להאט. שימו לב לתחושות העולות בגופכם. תוכלו לחוש את המשקל שלכם על הכיסא, את התנוחה בה אתם יושבים. אין צורך לשנות כלום. פשוט להיות עם מה שיש כפי שהוא.
  2. כעת לכו לאן שתרצו בדמיונכם. למקום בו תוכלו לחוות חוויה חיובית, של בטחון/ רוגע/ נעימות/ סיפוק/ אהבה/ הנאה.. שהו שם ותנו לעצמכם להתמסר לחוויה.
  3. הצעד הבא הוא לשוב אל חווית הכאן והעכשיו. אפשרו לעצמכם להרגיש ולחוש את כל מה שעולה. כעת, השוו את שני המצבים. היכן אתם מעדיפים להיות? סביר להניח שב'שם'.
  4. ושוב, בעיניים עצומות, הרחיקו לכת לאן שתחפצו (זה יכול להיות מקום בו שהיתם בעבר, או חוויה שקרתה, זה יכול להיות מקום דמיוני או כל דבר אחר, זה גם יכול להיות המקום בו שהיתם בתחילת התרגיל..). נסו להפעיל את כל החושים, קחו את הזמן עד אשר תחושו ממש את עצמכם שם, בתוך החוויה (מראה, ריח, צלילים, תחושות גוף, טעם..).
  5. שובו שוב לכאן ולעכשיו. עם כל מה שעולה בכם. שימו לב לשינויים.  תנו לעצמכם להיות כאן ממש. כעת, השוו שוב בין שני המצבים. היכן אתם מעדיפים להיות?
  6. המשיכו לנוע בין ה'כאן' ל'שם' ובכל פעם שתחזרו לכאן בדקו היכן אתם מעדיפים להיות. חזרו על כך לפחות 4 פעמים.

יתכן שכשתסיימו את התרגיל עדיין תעדיפו להיות ב'שם', הנסיון שלי עם התרגיל לימד אותי שבדרך כלל בסופו ואפילו עוד קודם לכן, יש רצון להשאר ב'כאן' (לכן אני קוראת לו 'תרגיל הקסם').

שימו לב, ב'שם' מזמן לכם את המפתח להבנת הדברים החסרים ב'כאן- עכשיו'. האם המקום אליו הלכתם היה אי בודד שאפשר לכם שקט ושלווה? אם כן, כנראה שזה מה שאתם זקוקים לו יותר מכל כרגע ואולי היה ה'שם' בילוי עם חברים ותחושה עמוקה של בטחון בעצמכם ובעולם? שימו לב מה הייתה החוויה הרגשית המרכזית ב'שם' כך תוכלו לדעת למה אתם זקוקים כעת.

ובעיקר, ה'שם', מעניק לכם בדיוק את מה שאתם זקוקים לו כרגע ואתם יכולים לחזור למציאות עם תחושה של חיות, עוצמה פנימית, ואנרגייה נקייה. המלצתי היא שבכל פעם שאתם מרגישים שאתם במצב 'שלילי' לכו אל מצב בו אתם יכולים 'להתמשאב' וחזרו אל המציאות מחוזקים. אתם יכולים לעשות זאת גם לרגע אחד בלבד לעצום עיניים וללכת ל'שם'. לתת לעצמכם להנות, להירגע, להתחזק.. ולחזור לכאן.

בהצלחה ואל תשכחו לכתוב איך היה.

הכותבת, כרמית אוזן היא מאמנת טרנספורמטיבית ומנחת סדנאות

 

 

 

 הכותבת היא מאמנת טרנספורמטיבית ומנחת סדנאות.
ליצירת קשר לחץ כאן