המסכנות היא ארץ אוכלת יושביה

המסכנות היא ארץ אוכלת יושביה. ראשית, היא ארץ- עם מזג אוויר משלה, עם נופים משלה, עם חוקים משלה.. החוקים שלה הם שתושביה הם קורבן לנסיבות. הנסיבות החברתיות, הכלכליות, ההסטוריות, וכן הלאה.. הן אלה שמנהלות להם את החיים. ובארץ הזאת, מה לעשות.. בדרך כלל אין מזל! נופיה עלובים וחצרותיה לא טופחו מעולם. מזג האוויר בארץ המסכנות עכור וכמו עננה של ערפיח רובצת תמיד מעליה, מכבידה על הנשימה, מקשה על הראות.

ובארץ זו גרים אנשים רבים ועיסוקיהם שונים ומגוונים, כמו בכל ארץ אחרת. רוב תושביה נולדו בה להורים שהיו גם הם ילדיה (זוהי ארץ קדומה מאוד עם הסטוריה רבת שנים). וחלקם, עברו להתגורר בה ואט אט סיגלו לעצמם את מנהגיה המשונים.

המנהגים בארץ זו הם אכן משונים- אם זוהי עונת החורף וקר- אנשיה כולם מרחמים על עצמם בגלל הקור העז, הם בוכים על כך ומתלוננים אבל, אינם מחממים את בתיהם. ובקיץ, כולם מרחמים על עצמם בגלל החום הנורא וכן הלאה. כאשר מצבם הכלכלי איננו טוב כפי שהיו רוצים, או כשהוא רע מאוד- הם פשוט מרגישים מסכנים- הם בוכים על מר גורלם וחבריהם מנחמים אותם. כשהם נכשלים- הם .. וכן הלאה..

מה שמשונה ומעניין במיוחד במנהגיהם זה שלמרות קשיהם הרבים אין הם עמלים לשינוי מצבם- הם מחכים (לא תאמינו) שהנסיבות ישתנו!!! שהחורף יחלוף והקור איתו, שהבוס בעבודה יתחלף, שמי שפגע בהם יתנצל ויחזור בו, שהסיבות לכשלון (שהן, כמובן- תמיד חיצוניות..) ייעלמו וכו'. עוד עניין חשוב הוא שאנשיה מכורים לתשומת לב, לרחמים ולמבטי-השתתפות- בצער. הם מאמינים שככל שתגבר מסכנותם- כך יזכו לקבל את מושא התמכרותם ולכן לא פעם, הם 'מוסיפים שמן למדורת המסכנות של עצמם'. כפי שאמרתי, המסכנות היא ארץ אוכלת יושביה.

פעם בכמה שנים, בוחרים אזרחי המדינה, באופן דמוקרטי, את ראש הממשלה הבא ומדי פעם, מגיע מישהו חדש, מארץ אחרת ומביא איתו מצע מעניין. חדש. כמו: 'אתם בוראים את עולמכם' או 'הבה ניקח אחריות על חיינו' או 'בואו נראה כיצד כל אחד מאיתנו יכול להביא לשיפור המצב' וכו'. מועמדים אלה לא מצליחים לעולם לעבור את אחוז החסימה והארץ מתנהלת כסדרה. עולם כמנהגו נוהג.

אפשר היה לחשוב שהם מאושרים- תושבי ארץ המסכנות, אך הם אינם מאושרים. כי ארץ המסכנות, כפי שאמרתי, היא ארץ אוכלת יושביה. היא ארץ קשה לתושביה ולקרוביהם ולא רק בגלל נופיה ומזג האוויר העכור שלה. אלא בגלל שהם פשוט סובלים!! באמת ובתמים סובלים!! תושבי ארץ המסכנות- הם.. מסכנים!!

יש אנשים שמצליחים לברוח מארץ זו (חשוב לציין כאן שגבולותיה פתוחים לחלוטין- אך, כפי שכבר הוסבר כאן, תושביה אינם פועלים לשינוי המצב אלא מכלים את כוחותיהם בתיאור מצבם הקשה..) ובכל זאת יש שמצליחים לברוח. יתכן כי הם שומעים מצע שכזה, של מישהו-שבא-מבחוץ, וזה מעורר אותם אבל זה נדיר. בדרך כלל מדובר בכאלה שהגיעו ל'טופ' של המסכנות- אזרחים מצטיינים מן השורה הראשונה- הם חקרו אותה עד תום, הם מכירים כל ניואנס, הם מיצו אותה כל כך עד שהחליטו שנמאס להם, שדי. כמובן שהיה פה תהליך, איטי וארוך וקשה, לא פעם- תהליך בו מישהו מבחוץ ליווה אותם ובכל זאת, הם אלו שעברו אותו והפליטים הללו לא פעם יהיו אלו שיחזרו להציל את חבריהם. אלו שהיו בתופת ומכירים אותה היטב ויודעים עד כמה מפתה להכנס אליה שוב ושוב ושוב כדי להצדיק את אי העשייה, את העמידה מנגד. ולכן הם אלו שיכולים לעזור באמת. בסבלנות אין קץ, בהכלה ובאהבה.

המסכנות היא ארץ אוכלת יושביה- אם אינכם תושביה, אל תהפכו לכאלו.. התרחקו מפיתוייה- כפי שתתרחקו מהימורים ומסמים. ואם אתם כבר תושביה- התחילו להתבונן בנופיה, במזג האויר שלה, במנהגים הנפוצים בה.. הכירו היטב את ארצכם- זוהי תחילת הדרך החוצה.

רוצה שינוי? ליווי לשינוי עם כרמית אוזן, ליווי אישי, טיפול רגשי וקאוצ'ינג. לקביעת פגישה 054-7793382

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *